4 záv. Meisl Petra
4 záv. Bělka Jakub

Lednový maraton se přesouvá na Výstaviště

31.10.2017
Deset let nabízel v lednu možnost běžcům absolvovat maratónskou trať v teple a v suchu. A mnoho z nich se vracelo každým rokem. Českobudějovický Mercury maraton byl ojedinělým podnikem svého druhu v celém Česku, když se běhalo pod zemí, ve druhém podzemním patře garáží obchodního centra.
Nicméně jedenáctý ročník už nepřidá. Už začátkem září se vedení obchodního centra rozhodlo, že akci neposkytne prostory. „A tak jsme začali přemýšlet, co budeme dělat dál. Nechtěli jsme nechat lednový termín bez maratonu a navíc běžcům poskytnout i komfort stále teploty bez ohledu na venkovní počasí,“ říká manažer závodu Martin Gazda.
A tak se zrodil Budějovický T1 Maraton. Běžci se tak přesunou 20. ledna od českobudějovického autobusovém nádraží na Výstaviště. Nebudou ale běhat mezi výstavními pavilony, nýbrž přímo v tom největším, v pavilonu T1. A lednové maratonské běhání tím začíná v Českých Budějovicích novou kapitolu.
„Zvažovali jsme a jednali jsme o různých variantách. Tahle nám nakonec vyšla jako nejlepší, protože podobně velký prostor v jižních Čechách moc nenajdete,“ vysvětloval Gazda. Ve hře byla třeba možnost závodit v nově otevřeném IGY centru. „Byl jsem si to tam i přeměřovat. Okruh by byl větší než ten současný, ale tam jsme se nepotkávali v termínech nebo propustnosti trasy,“ přidal Martin Gazda.
Nakonec padla volba na Výstaviště.
V pavilonu tak organizátoři vymysleli okruh, který bude mít 445 metrů a závodníci ho budou muset oběhnout 95krát. Na trať jich pustí 150. Povrch je z hlazeného betonu krytý nátěrem. Konstantní a zaručená teplota okolo 13 až 15°C a absolutní bezvětří je pro běžce výhodou. V místě cíle bude časomíra se záznamem počtu uběhnutých okruhů a aktuálním pořadím běžce. Trať bude změřena dle pravidel IAAF. Startovné je 600 korun.
A že o závod bude zájem, to potvrzuje i včerejší spuštění registrací, kde se hned první den přihlásilo 29 zájemců.
Závod bude prvním podnikem Jihočeského běžeckého poháru 2018 a zároveň na něm bude i vyhlášení současného ročníku.